o nas

informacje

katalog fajek

3D

opakowania

sztuka opalania

budowa fajki

15.01.2011 - Dieter Niermann
Dieter Niermann za pośrednictwem blogu na Youtube przedstawia otrzymaną fajkę...

 

 

14.12.2010 - Dieter Niermann - uznał fajkę Nr 96 za Fajkę Roku !
Dieter Niermann w swoim blogu na Youtube opublikował film, w którym wyraził swoje uznanie dla fajki nr 96,uznając ją za swoją fajkę roku 2010:) Konkurencja była naprawdę mocna (chociażby L'Anatra)

Bartłomiej Bednarz

 

 

11.06.2010 - Dieter Niermann - recenzja fajki Nr 96
Znany z recenzji fajek - niemiecki fajczarz Dieter Niermann opowiada o fajce Nr 96 Henryka Worobca.

 

28.06.2009 - Święto Fajki w Przemyślu
A HOJ FAJKO !
tematem tegorocznego święta – fajka marynistyczna

W drugiej połowie XX wieku archeolodzy egipscy odkryli w pobliżu piramidy Heopsa dobrze zachowany grobowiec a nim między innymi fajki ceramiczne.
Wkrótce po tym British Muzeum potwierdziło przypuszczenia badaczy egipskich.. Najstarsza fajka liczy około 4 tysiące lat i powstała nad Nilem./bibliografia - Zbigniew Turek – „Fajka mniej szkodzi”/
Fajka przemyska nie posiada tak bogatej historii , ale również bardzo piękna , bo licząca ok.150 lat. Tradycja wytwarzania fajek w Przemyślu jest jedną z wizytówek naszego miasta , a zarazem żywym symbolem jako ,że przekazywana od ponad 100 lat z pokolenia na pokolenie przetrwała po dzień dzisiejszy.
Celem organizowania święta Fajki jest pielęgnowanie i przekazywanie tej unikalnej tradycji naszego pięknego miasta Przemyśla.


  

Już po raz czwarty Wydział Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego wraz z Przemyskim Klubem Fajki zorganizował na przemyskim Rynku Święto Fajki.
Obchody rozpoczęły się już w sobotę w siedzibie Firmy Zbyszka Bednarczyka, który tradycyjnie grochówką ,kiełbaskami , i piwem przy wspólnym śpiewaniu z Lwowską Kapelą Podwórkowa Ta JOJ podejmował przybyłych gości.

   W niedzielę w południe przed gmachem Muzeum Dzwonów i Fajek odbyło się otwarcie wystawy z cyklu „Najcenniejsze kolekcje fajek”- Fajki ze zbiorów Michała Morawskiego.
Otwarcia dokonał Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Mariusz Olbromski, kustosz działu fajek – Urszula Olbromska i właściciel kolekcji –Michał Morawski.
Następnie wszyscy uczestnicy tego spotkania udali się do Wieży Zegarowej obejrzeć bardzo ciekawe i cenne zbiory.

   O godzinie 14 otwarto na przemyskim Rynku kiermasz fajkowy, na którym to prezentowali swoje wyroby przemyscy wytwórcy .Wystawiały się firmy : R Filar, H Worobiec, T.Poliński, B Antoniewski, MR.Bróg , Bednarczyk and Bednarczyk i gościnnie Z.Palczewski ze Lwowa.

   O godzinie 16 wyruszyła wielka parada, w której to uczestniczyli: chodząca Maskotka Przemyśla- Niedźwiadek z flagą ,grupa dudziarzy z Częstochowy – Pipes and Drums, Tratwa z grupa Piratów , Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, Żołnierze z Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej, Z-cy Prezydenta Miasta Wiesław Jurkiewicz i Dariusz Iwaneczko ,Prezydent Rady Polskich Klubów Fajki Henryk Rogalski ,Prezydent Przemyskiego Klubu Fajki Henryk Worobiec, radni, Cech Rzemiosł Różnych w Przemyślu .Przemyski Klub Fajki , przybyli goście z Klubów Fajki z Polski, Niemiec ,Czech i Ukrainy ,turyści a na końcu zamykający paradę samochód Szwejków.
Barwny korowód ulicą Kazimierzowska przemaszerował pod Muzeum Dzwonów i Fajek w pobliże pomnika fajki-ławeczki ,gdzie nastąpiła uroczysta inauguracja Święta Fajki i Roku Fajkarskiego pod hasłem ‘A hoj Fajko” .Punktem kulminacyjnym było rozpalenie ogromnej Fajki – pomnika. Wokół rozszedł się wonny zapach tytoniu i ziół wsypywanych do fajki.
Po oficjalnym otwarciu Święta uczestnicy powrócili ulica Franciszkańska na Rynek.
Na scenie głównej krótki występ miała znana Kapela Podwórkowa TA JOJ”.
W klubie Niedźwiadek zorganizowano Turniej Wolnego palenia Fajki ,w którym wzięło udział 47 miłośników smakowania tytoniu.
   Na płycie Rynku wystąpił zespół Częstochowa Pipes and Drums , a po nich na małej scenie na tle tratwy pirackiej , wystąpiła grupa szantowa „PORT Przemyśl”/w składzie jej założyciel Henryk Worobiec /,z repertuarem piosenek żeglarskich, bardzo ciepło przyjęta przez zgromadzoną publiczność.
Wyniki zakończonego turnieju fajczarskiego na scenie głównej dla zdobywców trzech pierwszych miejsc ogłosił Zbigniew Bednarczyk a nagrody wręczał Henryk Worobiec.
Zwyciężył Henryk Rogalski z KKF Poznań przed Sławomirem Wąsaczem z PKF Przemyśl i Leszkiem Sosnowskim z KF z Zielonej Góry.
   Po tej prezentacji rozpoczął się koncert Wojciecha Gąsowskiego, a następnie głównej gwiazdy wieczoru Macieja Maleńczuka z zespołem.
   Równolegle w Klubie Niedźwiadek odbył się wieczór integracyjny podczas którego nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród pozostałym uczestnikom turnieju fajczarskiego.

   W poniedziałek rano wyruszyliśmy autokarem w Bieszczady w ponad 20-osobowej grupie.
W miejscowości Czarna odwiedziliśmy jednego ze znanych bieszczadników Adama Glinczewskiego „Łysego” .Rzeźbiarz, poeta ,muzyk dał nam krótki recital autorskich piosenek grając na gitarze, który wzbudził powszechny zachwyt.
Po nim pojechaliśmy do Wilczej Jamy, gdzie przy akompaniamencie gitary i wspólnym śpiewie zjedliśmy pyszny żurek bieszczadzki.
Następnie udaliśmy się na Połoninę Wetlińską i w” Chatce Puchatka” tradycyjnie wypaliliśmy fajkę w hołdzie tym wszystkim kolegom ,których nie ma już wśród nas.
Kolejny punkt wycieczki to krótki pobyt w restauracji „Siekierezada” w Cisnej.
W godzinach popołudniowych dobrnęliśmy do ostatniego przystanku ,jakim była Wola Michowa. Mieliśmy przyjemność gościć u szefa Bieszczadzkiego Klubu Fajki, ratownika górskiego i przewodnika Wojtka Gosztyły i jego żony Teresy. Gospodarz podjął nas lampką wina własnego wyrobu serwowanego z oryginalnej kolby, a następnie zaśpiewał z Małżonką piękne łemkowskie pieśni .My zrewanżowaliśmy się wykonaniem kilku piosenek turystycznych. Wspaniale lecz niestety bardzo szybko upłynął nam czas i ruszyliśmy w drogę powrotną. Udało nam się dotrzeć do Przemyśla około godz.22, dzięki czemu kolega Mirek zdążył na pociąg do Wrocławia.
W opinii wszystkich uczestników wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń i była kapitalnym zwieńczeniem tegorocznego Święta Fajki .Tych ,którzy nie mogli być razem z nami ,zapraszamy już na przyszły rok. To trzeba przeżyć osobiście.!!!

   Kończąc relację z bardzo udanego tegorocznego Święta Fajki ( pogoda jak zwykle wspaniała) pragnę w tym miejscu z całego serca podziękować za współpracę i organizację pracownikom Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu: przede wszystkim: Pani Alicji Solarskiej / pomysł tematyki marynistycznej / , Ewie Baran, Grzegorzowi Karnasowi ,Przemysławowi Grządzielowi oraz Janowi Jaroszowi. Dziękuję Panu Mariuszowi Stankowi, prezesowi Tobacco Trading International za coroczne wspieranie naszych działań, dziękuję Panu dyr. Poczty Polskiej Piotrowi Malikowi za współpracę i wydanie serii pięknych widokówek promujących Przemyśl – Stolicę Polskiej Fajki po przez umieszczenie na nich fajek z pracowni mistrzów-członków Przemyskiego Klubu Fajki .Dziękuję członkom Przemyskiego Klubu Fajki za zaangażowanie się w organizację naszego święta ( m.in. budowę tratwy ), dziękuję Piratom i Załodze Tratwy za bezinteresowne poświęcenie swojego czasu i zaangażowanie się w przygotowanie bardzo sugestywnych strojów. Grupa ta pod komendą kol. Grazi bardzo ubarwiła naszą Paradę, jak również koleżance i kolegom z Klubu Fajki z Zielonej Góry ,przebranym za Arabów .Dziękuję Prezydentowi Rady Polskich Klubów Fajki Henrykowi Rogalskiemu, jego małżonce Zosi za pomoc i czuwanie nad Turniejem , Koleżankom i Kolegom z polskich i zagranicznych Klubów Fajki, którzy swoją obecnością uświetnili nasze Święto ( brawa dla PC Wrocław i Krakowskiej Loży Fajki – najliczniej reprezentowane) i dowiedli po raz kolejny ,że „duch fajczarski nie zaginie ,póki ta Kolebka słynie”/ słowa hymnu Przemyskiego Klubu Fajki /

A hoj fajko

Henryk Worobiec

zobacz fotoreportaż >>
 

Fajczarze a fajkarze - jaka to różnica?
Fragment porannego programu TVP1 "Kawa czy herbata?" emitowanego 20.02.2009 z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy.

 

Mistrzostwa Polski w Wolnym Paleniu Fajki


Poniżej przedstawiam ostatnich 8 mistrzostw Polski w których był reprezentowany Przemyski Klub Fajki (powstał w 1993 r.). Pragnę przedstawić zwycięzców, osiągnięte czasy oraz w fajkach jakich firm palono.

XI Mistrzostwa Polski - Wieliczka 1994
- Zwyciężył ZSOLT ZSAKAI z PC Kapos z czasem 2:25:04 w fajce firmy Denicotea
- Drużynowo zwyciężył PC Kalisz z czasem 4:40:22
- X miejsce zajął PKF Przemyśl z czasem 2:10:54

Fajka firmy Denicotea

XII Mistrzostwa Polski – Szczytna 1996
- Zwyciężył Henryk Rogalski z KKF Poznań z czasem 2:08:18 w fajce firmy Stanwell
- Drużynowo zwyciężył KKF Poznań z czasem 6:00:34
- IX miejsce zajął PKF Przemyśl z czasem 3:00:43

Fajka firmy Stanwell

XIII Mistrzostwa Polski – Kalisz 1998
- Zwyciężył Zbigniew Pietrzak z KKF Poznań z czasem 2:24:06 w fajce firmy Adsorba
- Drużynowo zwyciężył KKF Poznań z czasem 6:21:17
- X miejsce należało do PKF Przemyśl z czasem 2:19:48

Fajka firmy Adsorba

XIV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski – Kolebka 2000 – Przemyśl – Krasiczyn
- Zwyciężył Henryk Rogalski z KKF Poznań z czasem 2:17:51 w fajce Przemyskich Fajkarzy
- Drużynowo zwyciężył KKF Poznań z czasem 5:03:04

Fajka Przemyskich Fajkarzy

XV Mistrzostwa Polski – Łódź 2002
- Zwyciężyła Danuta Pytel z PC Słupsk z czasem 2:51:11 w fajce firmy Henryk Worobiec, ustanawiając tym samym nowy Rekord Polski !
- drużynowo zwyciężył KKF Poznań z czasem 4:27:00

Fajka firmy Henryk Worobiec

XVI Mistrzostwa Polski – Konin – Licheń – Złota Podkowa 2004
- Zwyciężyła Danuta Pytel z PC Szczytna z czasem 3:08:09 w fajce firmy Henryk Worobiec,
   bijąc dotychczasowy Rekord Polski oraz Rekord Świata Kobiet ! (nie pobity do tej pory)
- drużynowo zwyciężył PC Szczytna z czasem 6:30:24

Fajka firmy Henryk Worobiec - Rekord Polski i Rekord Świata Kobiet !

XVII Mistrzostwa Polski – Krzyżowa 2006
- Zwyciężyła Danuta Pytel z PC Szczytna z czasem 2:32:45 w fajce firmy Vauen
- Drużynowo zwyciężył PC Szczytna z czasem 6:53:53

Fajka firmy Vauen

XVIII Mistrzostwa Polski – Poznań – XII Puchar Novotel 2008
- Zwyciężył Julian Drabent z KKF Konin z czasem 2:02:52 w fajce firmy Mr. Bróg
- Drużynowo zwyciężył KKF Poznań z czasem 4:48:18
 

9.07.2008 Z fajką na Elbrus (5642m)
Specjalnie przygotowana fajka zostanie zabrana na górę Elbrus 5642m n (najwyższy szczyt Kaukazu, Rosji i Europy). Wyprawa wysokogórska Klubu Górskiego PTTK Karpaty w Przemyślu. W dniach od 4 do 16 lipca 4 uczestników wyprawy wysokogórskiej : Dariusz Hop, Robert Manes, Piotr Tadla i Stanisław Frydlewicz mają zamiar ustanowić nowy rekord Guinessa w kategorii najwyżej wypalonej fajki.
Dzisiaj po dwóch dniach podejścia z ciężkimi plecakami i aklimatyzacji uczestnicy wyprawy dotarli na wysokość 4200 m! Doświadczyli zarówno palącego słońca jaki i zimna i śnieżycy. Dziś wchodzą na Skały Pastuchowa na wysokość 4600 m. Tu przenocują w oczekiwaniu na sposobność zaatakowania szczytu. Trzymamy kciuki !
30.06.2008 Trzecie Święto Fajki w Przemyślu
   29 czerwca 2008 roku już po raz trzeci w Przemyślu - Polskiej Stolicy Fajki - odbyło się „Święto Fajki 2008”. Od godziny 14.00 Mieszkańcy mogli podziwiać wyroby rzemieślników fajkarzy i kolekcjonerów z kraju i zagranicy podczas zorganizowanego w Rynku Starego Miasta kiermaszu. Fajkarze przemaszerowali ul. Kazimierza Wielkiego w kierunku wieży zegarowej – Muzeum Dzwonów i Fajek. Symbolicznego zapalenia fajki dokonano w pomniku „Fajki-Ławeczki”, która została odsłonięta podczas pierwszego Święta Fajki. Imprezę uświetniały występy artystyczno-muzyczne.
   Na scenie zaprezentowane zostały tańce w klimatach indiańskich i country. Po tym występie zagrał zespół: Pipes and Drums „Dudziarze”. Nie zabrakło również elementu sportowej rywalizacji podczas Turnieju Wolnego Palenia Fajki „calumetu".
zobacz fotoreportaż >>
2.05.2008 Tytuł Honorowego Członka UPCAPodczas Chicago Pipe Show w dniu 2 maja 2008 United Pipe Clubs of America (Federacja Amerykańskich Klubów Fajki) nadała tytuł honorowego członka Henrykowi Worobcowi.Obok pamiątkowy dyplom

12.07.2008 US National Slow Smoke Championship 

W dniu 12.12.2007r. otrzymaliśmy od Amerykańskiej Federacji Klubów Fajczarskich następującą informacje:

" Mam zaszczyt poinformować, że United Pipe Clubs of America /UPCA/ zdecydowała się na zakup doskonałej fajki przedstawionej na zdjęciu i użyć jej w Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w Wolnym Paleniu Fajki w Chicago w dniach 2-4 . maja 2008r.

President UPCA - Vernon Vig

dodatkowe informacje na stronie unitedpipeclubs

Fajki te wraz z ubijaczmi zostały oznakowane okolicznościowym stempelkiem i wysłane w połowie kwietnia do USA.
W tej chwili są już na miejscu i oczekują na rozpoczęcie turnieju w 
Chicago

5.05.2007 Dyplom Uznania UPCA
United Pipe Clubs of America (UPCA) nadaje Dyplom Uznania za nieoceniony wkład w rozwój kontaktów Polsko-Amerykańskich fajczarzy i fajkarzy oraz współudział w Seminarium „Pipe smoking techniques” podczas Chicago Pipe Show 2007 poprzez nieodpłatne przekazanie wysokiej klasy fajek treningowych. 

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

5-7. 05. 2006 Fajczarz Roku 2005
Nadanie tytułu Fajczarz Roku 2006  przez Radę Polskich Klubów Fajki. Krzyżowa 5 - 7 maja 2006
24.04.2004 Rekord Świata i Polski
Podczas XVI Mistrzostw Polski w wolnym paleniu fajki „Złota Podkowa”, które odbyły się w Koninie-Licheniu 24 kwietnia 2004 roku, Pani Danuta Pytel PC Szczytna ustanowiła rekord Polski a zarazem Rekord Świata kobiet z czasem 3.08.09.

Rekord ten do dnia dzisiejszego nie został pobity.

Rekord świata i Polski został ustanowiony na fajce z wytwórni Worobiec, przygotowanej specjalnie na tą okoliczność.Na zdjęciu Mistrzyni wraz Twórcą „fajki rekordzistki”

 

17.04.2004 Lider produktu Regionalnego 2004
Prezydent Miasta Przemyśla oraz Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Przemyślu przyznają Henrykowi Worobcowi – Wytwórnia Fajek: dyplom laureata konkursu „Lider produktu Regionalnego” 
09.2003 Pierwszy Fajkowy Oskar
Redakcja kwartalnika „FAJKA” nadała Henrykowi Worobcowi FAJKOWY OSKAR 2003.

W uzasadnieniu czytamy: Za mistrzostwo, wybitną inteligencję, fascynującą osobowość, profesjonalizm i pasję tworzenia doskonałości.

Nadanie OSKARA odbyło się w hotelu Nowotel w Poznaniu, podczas Fajkowego Pucharu Nowotelu we wrześniu 2003 roku.

Na zdjęciu od lewej:
Prezydent Rady Polskich Klubów Fajki Henryk ROGALSKI,
zdobywca Oskara Henryk WOROBIEC,
były Prezydent RPKF redaktor Janusz K. MOLSKI
oraz redaktor naczelny kwartalnika FAJKA – Grzegorz FRALA

 
2..05.2000 ZŁOTA LISTA POLSKICH WYTWÓRCÓW FAJEK - wynik sesji Trzynastu Gniewnych


 

Podobno Japończycy – mówiąc „skarby kultury narodowej” myślą nie tylko o zasobach, ale także i twórcach tych dóbr. Fajkarze, prowadzący swoje warsztaty to nie tylko rzemieślnicy i ludzie interesu. To nasze skarby kultury narodowej. Dlatego z szacunkiem i respektem dla ich trudu oraz wkładu publikujemy swoją listę... 
1.  Henryk Worobiec
2.  Ryszard Kulpiński
3. Ryszard Filar

                 podpisane: Trzynastu Gniewnych    (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)
 01.01.2000  Złota Worobcówka
Złota Worobcówka. To najdroższa polska fajka. Jej cena Przekroczyła 1000zł. Sprzedana została na licytacji organizowanej przez TV. Dochód z całości przeznaczono na cele charytatywne. 

(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

 

HENRYK WOROBIEC - PRACOWNIA FAJEK, ul. Opalińskiego 10, 37-700 PRZEMYŚL - POLAND, tel.+48 16 670 16 59  kom.502037437